0
نویسنده: اسماعیل سپیانی 03 آذر 1399

اسکادا

اسکادا به معنی یک سامانه بزرگ مرکزی می باشد که وظیفه نظارت و کنترل یک سایت یا یک سیستم بزرگ را در فواصل زیاد حتی در چندین  کیلومتر به عهده دارد ودر واقع اسکادا تلفیقی از یک تله متری و جمع آوری اطلاعات ودر نهایت انتقال آن به یک نقطه  مرکزی، جهت اجرا، و تجزیه وتحلیل می باشد.

در یک سیستم اسکادا، اتاق کنترل می تواند بر پایه اطلاعات بدست آمده، دستورات و تصمیمات مهم را اتخاد کند.سیستم اسکادا قابلیت ارائه نمودار را و تحلیل اطلاعات را دارد.

سیستم اسکادا، معمولا برای مانیتورینگ در سیستم های مختلف صنعتی نظیر حمل ونقل، خطوط نفت و گاز و سایر فراینده های گسترده، کاربرد فراوانی دارد.

سیستم اسکادا

سیستم اسکادا

اسکادا

اسکادا

اسکادای زیمنس (wincc)

معرفی اجزای سیستم اسکادا زیمنس

 این سیستم دارای ایستگاه کنترل از راه دور، ایستگاه نظارت مرکزی، ابزار دقیق میدانی می باشد. در واقع از مهم ترین وظابف سیستم اسکادای زیمنس، می توان به نظارت، اندازه گیری، جمع آوری داده ها، کنترل اتوماسیون، اشاره کرد.

 

اسکادای سایمون

سایمون سازنده اتوماسیون صنعتی نظیر: پی ال سی ، اچ ام آی، نرم افزار اسکادا را در قالب پی ال سی به بازار صنعت و تکنولوژی وارد کرد است. اسکادا سایمون از کیفیت و امکانات بسیار مناسبی نظیر قدرت انتقال، کنترل، و جمع آوری داده ها برخوردار است . اسکادای Cimon در واقع یک پی ال سی کامل است که بسیاری از فانکشن های کنترلی را در خود جای داده است و کاربرد زیادی در صنایع و اتوماسیون صنعتی دارد.

Image