0
نویسنده: پشتیبان 11 آبان 1400
کلید حرارتی یا محافظ موتور و کاربرد آن

از مزایای استفاده کلید حرارتی می توان به این موارد اشاره نمود :

ایجاد اطمینان برای محافظت از موتور در برابر بارهای اضافی حرارتی و مغناطیسی، پیشگیری از رخ دادن انواع ارور های الکتریکی، واجد قابلیت به تاخیر انداختن دما برای استارت زدن و شروع فعالیت موتور به منظور گرم کردن موتور

 

آشنایی با کلید حرارتی یا کلید محافظ موتور :

کلید حرارتی یکی دیگر از ابزارهای حیاتی و ضروری در صنعت به شمار می رود که نقش آن حفاظت از موتور های برقی بوده و از چند بخش کلیدی ساخته شده است. چنانچه از این ابزارها استفاده کنید می توانید اطمینان خاطر داشته باشید که الکتروموتور در مقابل رخداد هایی چون اضافه بار و اتصال کوتاه کاملاً ایمن خواهد بود. چرا که در هنگام ایجاد چنین حالاتی این ابزارها قادرند موتور را از منبع ورودی قطع نمایند تا از آسیب قطعات پیشگیری شود.

اصطلاح تجاری این ابزارها MCCB می باشد که تقلیل یافته عبارت Motor Protection Circuit Breaker است.

البته گاهی ممکن است با اسم دیگری مثلMMS  (Manual Motor Starter ) نیز شناخته شوند. این کلید ها علاوه بر ایفای نقش خود به عنوان سوئیچ های محافظتی، به جهت روشن و خاموش کردن موتور ها در هنگام استارت و شروع فعالیت نیز کاربرد دارند. 

ساختار کلید حرارتی یا محافظ موتور

_ واجد کلید به منظور استاپ و استارت به شکل دستی

_ شامل درجه به منظور تنظیم نمودن جریان ( طبق تنظیمات روتین اغلب حدود ده درصد فراتر از جریان نامی تنظیم می گردند)

_ واجد کلید تست به جهت اطمینان از سالم بودن

_  شامل سه فاز قدرت که ورودی آنها به برق و خروجی به موتور اتصال می یابد.

کاربرد کلید حرارتی :

 • ایجاد امکان استاپ و استارت زیر بار
 • در هنگام مشاهده بار اضافی در مدار،می تواندبدون نیاز به کنتاکتور و دریافت فرمان، موتور را مستقیماً استاپ کند. 
 • این ابزارها قادرند به عنوان کلیدی ترین محافظ برای موتور ایفای نقش کنند. ولی دارای یک محدودیت هستند و این است که تنها تا رنج 125 آمپر ساخته می شوند.

کاربرد کلید حرارتی :

 • ایجاد امکان استاپ و استارت زیر بار
 • در هنگام مشاهده بار اضافی در مدار،می تواندبدون نیاز به کنتاکتور و دریافت فرمان، موتور را مستقیماً استاپ کند. 
 • این ابزارها قادرند به عنوان کلیدی ترین محافظ برای موتور ایفای نقش کنند. ولی دارای یک محدودیت هستند و این است که تنها تا رنج 125 آمپر ساخته می شوند.

مزایای استفاده از کلید حرارتی :

_ ایجاد اطمینان برای محافظت از موتور در برابر بارهای مضاعف حرارتی و مغناطیسی

_ پیشگیری از رخ دادن انواع ارور های الکتریکی

_ واجد قابلیت به تاخیر انداختن دما برای استارت زدن و شروع فعالیت موتور به منظور گرم کردن موتور

به این علت که این کلید ها واجد حفاظت اتصال کوتاه هستند، لذا در صورت استفاده از این تجهیزات دیگر نیازی به بهره‌گیری از سایر تجهیزات مشابه مثل بی متال و یا کلید مینیاتوری در مدار نیست. ضمن آنکه می توان کلید های محافظتی را با قطعات جانبی دیگر در مدار اتصال داد. به علت دارا بودن تمامی این آپشن ها اصطلاحاً آنها را "کلید های کامپکت محافظ موتور" نیز می نامند.

دقت داشته باشید که چنانچه قصد شما از استفاده کلید های محافظتی تنها وصل و قطع کردن موتور است می توانید کنتاکتور را نیز در مدار نصب نکنید چرا که همان کلید روشن و خاموش جایگیری شده بر روی این قطعه توانایی فعال و غیر فعال شدن موتور را دارا می باشد. اما چنانچه با توجه به فضای کاربری و یا استفاده ویژه، نیاز به سطح بیشتری از حفاظت داشته باشید شما می توانید در مدار بی متال را به همراه کلید حرارتی استفاده کنید.

تفاوت بیمتال با کلید حرارتی :

کلید حرارتی که نام دیگر آن کلید محافظ موتور نیز می باشد از نمونه قطعاتی است که سبب قطع بار های آسیب زننده در موتور می شود و به منظور خاموش و روشن کردن الکتروموتورهای سه فاز در صنعت مورد مصرف واقع می گردد. 

از لحاظ عملکردی این دو بسیار به یکدیگر شبیه هستند و نقش آنها پیشگیری از ایجاد خطا ها و آسیب در مقابل جریانات بیش از استاندارد است. اما تمایز هایی نیز بین این دو وجود دارد به طور مثال :

_ در صورت مشاهده اضافه بار بی متال می تواند فقط مدار فرمان را استاپ نماید، اما سوییچ حرارتی سبب استاپ سه فاز مدار قدرت شده پس سبب استاپ شدن موتور نیز خواهد شد.

_ به علاوه بی متال تنها قادر است از جریان حرارتی حفاظت نماید، اما نمونه دیگر علاوه بر جریان حرارتی سبب مدیریت و حفاظت از جریان مغناطیسی نیز می شود.

تمایز بین جریان حرارتی و مغناطیسی چیست :

چنانچه الکتروموتور در حین فعالیت در نتیجه مواجه با اضافه بار، جریان بیشتری را متحمل گردد موتور با افزایش حرارت روبرو می‌شود، اصطلاحاً این پروسه را افزایش جریان حرارتی می نامند. اما چنانچه اتصال کوتاهی بین بدنه و فاز، دو فاز و یا بین نول و فاز رخ دهد، در این حالت باز هم موتور با افزایش حرارت رو به رو می‌شود اما اصطلاحا آن را افزایش جریان مغناطیسی می نامند.

 

کلید حرارتی، صفر تا صد کلید اتوماتیک اشنایدر :

سوییچ اتومات اشنایدر که با لفظ Circuit Breaker نیز شناخته می شود از سری تولیدات کلیدهای الکترو مکانیکی می باشد که فعالیت خود را در فشار پایین با استارت و استاپ نمودن مدار الکتریکی، و همچنین شروع و پایان جریان اتصال کوتاه و اضافه بار انجام می دهد. 

این کلیدها به شکلی طراحی شده اند که در حین مشاهده بارهای مضاعف بدون ایجاد کوچکترین آسیبی مدار را استاپ می نمایند. به عبارت دیگر اینطور می توان گفت که نقش این کلید همانند عملکرد یک کلید معمولی +  فیوز می باشد.

به علاوه نمونه‌ های اتومات تولیدی واجد محافظ موتور، ژنراتور ( به واسطه رله های میکرولوجیک) و همچنین توانایی محافظت اتصال به زمین هستند.

این کلید ها شامل جریان نامی بوده و مثل عملکرد فیوزها به منظور هدایت صد درصدی جریان نامی، به شکل پیوسته و بدون استاپ فعالیت دارند. یکی از مزایای بسیار خوب این تجهیزات این است که واجد منحنی ویژه ای می باشند که نشانگر آغاز فعالیت کلید در اضافه بار ها و جریان های متنوع و اتصال کوتاه است و در واقع گواه از عملکرد بهینه این قطعات خواهد بود. 

کلاس بندی کلید حرارتی اتوماتیک اشنایدر بر طبق نوع کاربری :

چنانچه به سری تولیدات این قطعات توجه کرده باشید احتمالاً با utilization category مواجه شده اید که منظور این است که: کلید ها بر طبق چگونگی فعالیت بر اساس استانداردهای IEC 60947-2 شامل دو گروه اصلی به شرح زیر می باشند :

 • دسته Category A

این مدل ها بدون دیلی زمانی در مدار مصرف می گردند. از آنجایی که در این نمونه ها تحمل الکترودینامیکی هدایت جریانات اتصال کوتاه در بازه زمانی تعیین شده، فراتر از مدتی است که برای پروسه استارت و استاپ کنتاکت ها لازم است، پس واجد تاخیر زمانی نمی باشند، لذا در این قطعات در حین قطع جریان اتصال کوتاه، هیچ‌ گونه دیلی تعیین شده ای صحیح نمی باشد و حتماً باید به صورت فوری جریان اتصال کوتاه متوقف گردد. تمامی کلیدهای اتوماتیک فشار ضعیف تولید شده، در کلاس بندی A جای داده می شوند.

 • دستهCategory B

واجد توانایی تحمل رنج زمانی بیشتری در هدایت اتصال کوتاه در مقایسه با گروه قبلی هستند.

 

 ساختمان کلید اتوماتیک اشنایدر :

این کلید ها از قطعات نام برده در زیر ساخته و تولید می گردند :

 • کنتاکت محوری و اصلی ( قدرت)
 • کنتاکت های جانبی
 • کنتاکت های جرقه گیری
 • بدنه محکم ( تولید شده از قالب های تزریقی مقاوم)

مزایای استفاده از کلید حرارتی اتوماتیک اشنایدر :

 • سایز و ابعاد کوچک
 • پشتیبانی و نظارتاز محافظ‌ های مورد نیاز مدار
 • محافظت قطعات و ابزارهای فشار ضعیف در فضاهای کاربری اداری، صنعتی، تجاری، مسکونی
 • توانایی سنجش و تحلیل اطلاعات بر روی نمایشگر تعبیه شده
 • نظارت بر تمامیتاسیسات و مدار هایالکتریکی با برقراری ارتباط توسط اپلیکیشن ها

 نکته :  یکی از معایب استفاده از این ابزارها تعمیر و سرویس سخت به علت عدم دسترسی راحت به تجهیزات است.

قیمت کلید حرارتی، راهنمای خرید کلید اتوماتیک اشنایدر :

به منظور انتخاب بهترین گزینه در زمینه خرید کلید حرارتی می بایست حتما موارد زیر را مد نظر داشته باشید چرا که تمامی این فاکتور ها می تواند در روند قیمت گذاری این ابزار ها دخیل باشند :

 • توجه به نوع محصول :حتما به نوعی کلاس بندی و میزان قدرت قطع کلید کامپکت توجه کنید.
 • :Ui میزان ولتاژ عایق بندی شده
 • Ue: نشان از حجم ولتاژ فعالیت یا میزان ولتاژی که می توان از آن استفاده نمود. این عدد در کشور ماتحت شبکه های فشار ضعیف چیزی حدود 400  ولت برآورد شده است.
 • Uimp : نشان از میزان ولتاژ حداکثری می باشد که حتی ممکن است از میزان ولتاژ نامی نیز بیشتر باشد.
 • : Icu گواه از جریان اتصال کوتاهی بوده که ابزار فقط می تواند یک بار بدون ایجاد آسیب اقدام به قطع کلید کند.
 • : Ics گواه از جریان اتصال کوتاهی دارد که ابزار قادر است تا چندین بار بدون کوچکترین آسیبی کلید را قطع نماید.
 • دقت به نشان Circuit breaker
 • توجه به استانداردهای IEC 60947-2
 • در نظر گرفتن استانداردهای اورجینال و مطابقت با کالای مورد نظر
 • دقت به برچسب لحاظ شده بر روی کلید که نشان از قدرت آن می باشد.

استفاده از کلید اتوماتیک اشنایدر در تابلوهای برق :

 این ابزارها ممکن است به شکل عمودی، افقی و یا حتی به پشت در تابلو تعبیه گردند چرا که ترسیم و دیزاین این ابزار ها به شکلی صورت گرفته که به آسانی حتی از پشت بر روی پانل جای گیری می‌شوند.

تکنسین می‌تواند با جدا نمودن درب جلویی کلید، کلیه کابل و سیم بندی های جانبی را انجام دهد. کلیه سیم ها از بخش بالایی ابزار در قسمتی که به عنوان خروجی در نظر گرفته شده است به سمت بیرون نشر پیدا کرده اند.