0

پروفی باس

نویسنده: اسماعیل سپیانی 02 آذر 1399

پروفی باس

Profibus یک استاندارد ارتباطی در اتوماسیون صنعتی است که برای فرآیندهای اتوماسیون دیجیتال و آنالوگ ( Factory Automation وProcess Automation ) مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش ارتباطی، انعطاف‌پذیر، پایدار و به نسبت عملکرد آن ارزان‌قیمت است. پروفی‌باس بر مبنای تکنولوژی ارتباط سریال RS-485 طراحی‌شده است و امروزه انواعPLC ها ،HMI/SCADA ، سنسورها، درایوها، سرووها و حتی تجهیزات HART نیز قادر به اتصال به شبکه پروفی‌باس هستند. علت اصلی استقبال از Profibus ، کاهش قابل‌توجه حجم وایرینگ و سیم‌کشی برای اتصال انواع تجهیزات فیلد به سیستم کنترل است.
به‌طورکلی تجهیزات یک فیلد به دو روش پارالل و سریال می‌توانند با یکدیگر در ارتباط باشند:
  • پارالل(موازی): در این روش برای هر سیگنال ورودی/خروجی به دو رشته سیم احتیاج است. یعنی برای اتصال ۱۰ سنسور به یک PLC به تعداد ۲۰ رشته سیم نیاز است.
  • سریال: در این روش تنها دو رشته سیم برای اتصال تمام سیگنال‌های ورودی/خروجی به کنترلر مرکزی کافی است. پروفی‌باس از انتقال سریال استفاده می‌کند.

پروفی باس

پروفی باس
شبکه Profibus DP امکان این را دارد که حجم انبوهی از اطلاعات جمع‌آوری‌شده از سنسورها و عملگرهایی که در نقاط مختلف، به‌صورت غیرمتمرکز نصب‌شده‌اند، را توسط یک کابل دو رشته‌ای به اتاق کنترل منتقل کند. برای اجرایی شدن شبکه پروفی‌باس، در اتاق کنترل یک ماژول Profibus DP IO را بر روی PLC نصب‌کرده و در فیلد نیز یک remote I/O نصب می‌کنیم. شبکه Profibus DP می‌تواند remote I/O نصب‌شده در فیلد را به ماژول Profibus DP IO روی PLC متصل کند.
از Profibus-PA جهت برقراری ارتباط با تجهیزات نصب‌شده در محیط‌های ‌انفجاری مورد استفاده قرار می گیرد. تغذیه مورد نیاز برای تجهیزات و مخابره اطلاعات بین تجهیزات و سیستم کنترل میزبان در شبکه Profibus-PA به‌صورت دیجیتال انجام می‌پذیرد، به این شکل که دو رشته سیم موجود، علاوه بر انتقال دیتا، وظیفه تغذیه را نیز بر عهده دارد، درصورتی‌که در شبکه Profibus-DP تغذیه از طریق یک کابل مجزا دیگر تأمین می‌گردد. باید این نکته رعایت شود که جریان مورد نیاز برای تجهیزات PA از حداکثر میزان مجاز جریان برای کابل شبکه Profibus-PA تجاوز نکند.

برای ارتباط پروفی‌باس، ورودی و خروجی ها را روی یک باکس ورودی و خروجی پروفی‌باس جمع‌آوری کرده و سپس باکس ها را از طریق پروفی‌باس (سیم دو رشته) به PLC متصل می‌کنیم. در روش انتقال پروفی‌باس ، اطلاعات شامل سیگنال‌ها و پاسخ‌ها از طریق یک کابل تکی که پالس‌های پروتکل ارتباطی را با ولتاژ پایین ارسال می کند، مخابره می‌شود. روش ارتباط مودباس تفاوت اصلی پروفی‌باس با دیگر پروتکل‌های مشابه، توانایی سرعت ارتباط بالاتر و نویزپذیری کمتر ( قابلیت بالاتر شبکه) است.

Image
Image

کابل پروفی باس از این قسمت ها تشکیل می شود:

1- مغز مسی 2- روکش مغز مسی3- غلاف سیلیکونی 4- فویل ضد نویز 5- شیلد محافظ 6-غلاف پی‌وی‌سیPVC