0

مود باس

نویسنده: اسماعیل سپیانی 02 آذر 1399

شبکه مودباس

شبکه ModBus یک پروتکل ارتباطی است که در سال ۱۹۷۹ توسط  Modicon  به بازار عرضه شد. ایده و نظر  اولیه این شبکه برای استفاده درPLC ها بود ولی به کم‌کم به‌عنوان یک استاندارد ارتباطی موردقبول واقع شد و بسیاری از سازندگان تجهیزات اتوماسیون صنعتی آن را پشتیبانی کردند. بدین شکل Modbus به‌صورت یک استاندارد عرضه شد، به‌گونه‌ای که محصولات همه سازندگان مختلف به‌راحتی توسط این پروتکل با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کردند. سازندگان وسایل کوچک بر آن شدند تا این شبکه را با ارتباط RS232 یا RS485 روی وسایل خود نصب کنند تا استفاده از آن‌ها در پروژه‌های بزرگ میسر گردد.

دلایل استفاده از  پروتکل Modbus عبارت‌اند از:

1- جهت کاربردهای صنعتی بسیار مناسب است.

2- به‌صورت رایگان موجود هست.

3- در انتقال اطلاعات دست تولیدکننده را باز گذاشته است.

Modbus جهت برقراری ارتباط بین تعداد زیادی دستگاه‌های متصل زیادی به یک شبکه مورداستفاده قرار می‌گیرد، به‌عنوان‌ نمونه دما و رطوبت اندازه‌گیری شده توسط حس‌گرها و ترانس دیوسرها از طریق این پروتکل توسط کنترل‌کننده قرائت می‌شود.

 

مود باس

مود باس
ModBus Plus که به‌صورت Token Pass و با سرعت‌بالا طراحی‌شده است و یک باس انحصاری است.
Modbus/TCP از استاندارد TCP/IP برای انتقال داده با سرعت بالاتر مورداستفاده قرار می‌گیرد.
Modbus ASCII ازکاراکترهای ASCII جهت انتقال داده استفاده می‌کند.
متداول‌ترین نگارش Modbus است. انتقال داده در این روش به‌صورت باینری فشرده صورت می‌گیرد

محدودیت‌های و مشکلات شبکه ModBus

Modbus به دلیل استفاده از سریال RS232-RS485 دارای مشکلات و معایبی است، که به برخی از آن‌ها اشاره می کنیم:
سرعت‌پایین  خطوط سریال که بین ۹۶۰۰ تا ۱۱۵۰۰۰بیت در ثانیه کار می‌کنند یعنی در ماکزیمم حالت ۰٫۱۱۵ Mbps   که این سرعت در مقایسه با شبکه‌های ارتباطی امروزی که ۱۰۰مگابایت در ثانیه  یا حتی چند گیگابایت در ثانیه سرعت دارند سرعت خیلی پایینی  است.
ازآنجاکه در بستر  RS232 فقط دو وسیله و توسط بستر RS485 بین ۲۰ تا ۳۰ وسیله امکان ارتباط دارند ازاین‌رو برای ارتباط دادن تعداد زیاد ، نیاز به ارتباطات پیچیده درختی است.
ارتباط سریال مدباس به‌صورت MASTER/SLAVE می‌باشد که بدین معنی که روی باس تنها یک وسیله   MASTER اجازه صحبت باSLAVE ها را دارد.
باتمام این وجود محدودیت‌ها شبکه ModBus در صنعت کاربردهای بسیاری دارد.